הדברת צרעות

תמונת צרעה תקריב

 

קן צרעות בקרבת הבית מהווה הרבה יותר ממטרד לא נעים, מדובר בסכנה לכל דבר הדורשת הדברה מקצועית מהירה. הצרעה היא חרק ממשפחת הדבורים, היא חיה בקן כאשר המלכה היא זו שמטילה את הביצים.

תקופות הקינון וסוגי הצרעות בארץ 

הנפוץ בארץ הצרעות נוהגות לקנן באביב, סביב חג הפסח ניתן יהיה למצוא קינים חדשים של צרעות בחצר הבית ולעתים גם בתוך הבית. בישראל אפשר לפגוש 3 מינים עיקריים של צרעות : צרעה מזרחית, צרעה גרמנית וצרעת הפלך. הצרעה המזרחית היא הנפוצה ביותר וגם הגדולה ביותר.

צרעה מזרחית {דבור}נפוצה בעיקר בקיץ ובסתיו מלכות וזכרים מזדווגים .המלכות מתקבצות בקן המלכות בקבוצות של 50 , במקום אחד כדי לעבור את החורף כיד להגיע לאביב .באביב כל אחת מקימה את הקן שלה ,וריטקאלית מלמטה למעלה .תחילה המלכה בונה לבד את הקן וכל הטלה היא של 400 ביצים .הביצה הופכת לגולם והופך לפועלות שבונות את המשך הקן .הקן הגדול ביותר שנתקלתי בו היה 9 קומות.

הנקודה החשובה ביותר שהמלכה צריכה חלבון כדי להטיל ביצים כשעיכול של החלבון מבצעים הזחלים ואת החלבון באשר הוא מביאות לקן הפועלות שמאכילות מפה לפה את הזחלים.

דרכי הדברה של צרעות

כשהמלכה רעבה היא הורגת זחל בשביל החלבון כדי להמשיך לקיים את הקן. השליטה של המלכה בפועלות באמצעות  פרומון שמהפנט את הפועלות לבצע את העבודות.כשהקן מותקף והפרומון כבר לא קיים אז הפועלות מגינות על הקן .אם הן מרגישות מאוימות ישר עוקצות

🔷כל מדביר מקצועי יודע להתמגן לפני גישה לקן צרעות לכן על אחת כמה וכמה אדם פרטי בגלל שעקיצה של צרעה יכולה לעורר תגובה אלרגית בגוף ולהביא לצורך בטיפול רפואי דחוף .

הבדל הניכר ביותר זה צבע המחושים שלהם וצבע הכתמים על גופן,מקום הקן שלהם גם מבדיל בניהם כאשר צרעת הפלך קטנה יותר ומקימה קינים באדמה .הצרעה המזרחית והגרמנית יקימו קנים בכל חור שימצאו לרבות מקומות מסתור הכביסה למשל או ארונות חשמל מקום אחסון התריסים גם מקום טוב .