הדברת תיקנים

טבלה של סוגי תיקנים


הדברת תיקנים או ג'וקים בשמם הנפוץ יותר היא הדברה שמבוצעת לטווח הארוך ומתבצעת תוך שימוש בתכשירי הדברה ידידותיים לסביבה המאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה, לפני יישום פעולות הדברה המדביר חייב לזהות את סוג התיקן הנמצא בבית\בעסק על מנת לתת את המענה הטוב והיעיל ביותר.

הנזק שגורמים התיקנים לאדם מלבד הנזק הפסיכולוגי (הירתעות\תחושת גועל) הוא באמצעות הפרשת צואה על המזון שאנו אוכלים, בנוסף התיקנים המגיעים אלינו לבית או לעסק מגיעים ממערכות הביוב ובזמן שהם נמצאים על המזון של האדם הם עלולים להעביר גורמי מחלות למזון וממנו אל תוך גוף האדם.

מיני תיקנים הנפוצים

התיקן האמריקאי – 

צבעו חום אדמדם, אורך הגוף של הבוגרים מגיע עד 4.5 ס"מ. מוצאו של מין זה הוא כנראה באפריקה, ומשם הוא נפוץ לכל העולם. הוא חובב לחות וטמפרטורות גבוהות, ומצוי במערכות הביוב, במחסני מזון בערמות ופחי אשפה.

הכנות לפני הדברה של תיקן [גו'ק ] אמריקאי 

🔸 הריסוס מתבצע בהיקף הפנימי של הדירה  או הבית, למרכז ככל האפשר את הציוד בחדרים .

🔸לפנות ניקוז של מכונת הכביסה מציוד סביב כמו שקיות בגדים  כמוכן ארון מתחת לכיור המטבח הוא גם מקום להדברה של התיקנים.

🔸בבתי  קרקע לחשוף את בורות הביוב שהמדביר יכול לפתוח ולרסס נגד התיקנים[גו'קים],בורות הביוב זה בית הגידול הטבעי של התיקן האמריקאי.

בזמן הריסוס ולאחר מכן צריך להיות מחוץ למקום המרוסס ,זמנים בהתאם לחומר ההדברה בו השתמש המדביר {אם מדובר בתכשירים ירוקים ואקולוגים הזמנים מתקצרים כמובן אם הדבר מתאפשר והתוצאות יהיו יעילות בהתאם להחלטת המדביר.

מחירון הדברת תיקן אמריקאי [גו'ק} לחצו כאן

התיקן הגרמני – 

צבעו חום בהיר, אורכו מגיע ל-1.5 ס"מ, והוא ניכר בשני פסי אורך כהים ומקבילים על הלוחית הגבית של החזה הקדמי. לזכר ולנקבה כנפיים, אולם הם עפים לעתים רחוקות. מתרבים בסביבה חמה ויבשה   כמו תנורים ,מיקרוגל ,מאחורי מקררים .מין זה מתרבה וחי במשך כל השנה בבתים. שם הוא נוטה להתקבץ מתחת לשולחנות, בין ארונות, בסדקים וכד'. מין זה מטריד בעיקר בעצם נוכחותו הבלתי רצויה, ובמידה פחותה בשל הנזק שהוא עלול לגרום באמצעות זיהום אוכל בהפרשות. סוג זה של תיקנים עמיד כיום לחלק מחומרי ההדברה

הכנות לפני הדברה של תיקן [גו'ק ] גרמני

🔸 להוציא הכל מארונות המטבח ולאחסן במקום אחר כולל מגירות .לאפשר גישה מאחורי המקרר ציוד שניתן להזיז בבקשה .

🔸המצלה לא להחזיק במטבח ציוד שלא בשימוש, זה יכול להוות מקום גידול פוטנציאלי כמו כן  ניקיון שאריות אוכל אורגני שלא ימצא סתם בחוץ זה מקור אוכל .

הטיפול על ידי פיתיון ג'ל במזרק ומדבקות עם חומר שמהווה פיתיון לתיקן הגרמני {מוניטור],למטרת ניטור והשמדת האוכלוסייה הבוגרת של התיקנים 

במקרים בהם יש נוכחות רבה מדי נשתמש בריסוס ההכנה לכך דומה להכנה לתיקן[גו'ק] אמריקאי

מחירון הדברת תיקן [גו'ק} לחצו כאן

תיקן {גו'ק}

תיקן הפסים החום –

צבעו חום בהיר ואורכו כ-1.5 ס"מ. מוצאו של המין מאפריקה שם הוא נמצא בטבע. הוא התפשט לאזורים ממוזגים שם הוא נמצא רק בבתים. בבתים הוא נמצא ומתרבה בעיקר חללים חשוכים ונסתרים בבית .

התיקן המזרחי – קטן מהתיקן האמריקאי (עד 2.5 ס"מ) וכהה ממנו (צבעו חום כהה עד שחור). גם הזכרים וגם הנקבות אינם יכולים לעוף. המין נפוץ בכל העולם, ובארץ הוא נמצא בעיקר באזורים הפנימיים ופחות במישור החוף. בשנים האחרונות אינו נפוץ כמו המינים האחרים. באזורים חמים הוא יכול להתרבות בחוץ בעיקר סביב ערמות אשפה. הוא נכנס לבתים שם הוא מחפש בעיקר מקומות אפלים ומוגנים .

התיקנים הנפוצים ביותר בישראל הם התיקן האמריקאי התיקן הגרמני ותיקן הפסים החום.

התפתחות התיקנים נעשית על ידי הטלה של 8-20 ביצים אל תוך מעין תיק (מכאן גם השם), נקבת התיקן משאירה את תיק הביצים בדרך כלל במקום אפל ונסתר עד שהדרגות הצעירות בוקעות ממנו, יש לציין שתיקי הביצים עמידים בפני חומרי הדברה בגלל זה לפעמים משך הצלחת פעולת ההדברה לוקחת יותר זמן מהרגיל וניתן לאמוד את הצלחת הטיפול רק לאחר כחודש.

התיקנים פעילים בעיקר בעונת הקיץ ובשעות החשכה, (התיקן הגרמני פעיל כל השנה) ישנם כמה שיטות הדברה כנגד התיקנים כגון הדברה בריסוס הבית בשילוב של ריסוס שוחות הביוב, או לחלופין שימוש בפיתיון ג'ל המעודד את התיקנים לאכול אותו וקוטל אותם ,או באיבוק על ידי אבקה לקטילת ג'וקים. ניתן גם לשלב כמה שיטות ביחד להצלחת הטיפול.

אנו ממליצים לפני ביצוע הדברת תיקנים בבית או בעסק יש לפנות\לכסות מהשטח המטופל דברי מאכל בנוסף יש לפנות את הארון הנמצא מתחת לכיור וכמובן לפנות את השיש בנוסף יש להרחיק חפצים ורהיטים מהקירות על מנת שיהיה גישה לרסס את הפנלים לאורך הקירות .

לצורך הצלחת פעולת הדברת תיקנים מומלץ מאוד לשמור על ניקיון הבית או העסק ולאטום סדקים או חריצים במידת האפשר.

מומלץ לבצע הדברת תיקנים אחת לשנה בבתים פרטיים ואחת לשלושה חודשים במסעדות ועסקים

איך להיפטר מגו'קים בבית

הג'וקים, כחרקים שפולשים באופן תדיר לבתים ולדירות, מציגים סיוט לא מעט לבעלי משקי בית. מלבד החרדה הנגרמת מההופעה שלהם, הם יכולים גם להיות נשאים למחלות. על פניו, התגובה האינסטינקטיבית שלנו היא להרוג את הג'וקים, אך האם ידעתם שהיא לא בהכרח הדרך הנכונה ביותר להתמודד עמם? הנה מדוע.

הפרומונים של הג'וקים משמשים כאות אזהרה לחבריהם. הג'וקים מפרישים כימיקלים שמאפשרים להם לתקשר זה עם זה, ואחד מהתפקידים של הפרומונים הללו הוא להתריע בפני סכנה כאשר הג'וק מת. זה משמעו שכאשר אנו רוצחים ג'וק, אנו מעודדים רבייה מהירה של החרקים, שנותנת להם לשרוד את האיום.

למעשה, כאשר אנו רוצחים ג'וק, אנו יכולים לספר את הביצים והחיידקים שהג'וקים נושאים, וליצור בעיה חמורה יותר של מנגיעה בביתנו. בנוסף, כאשר אנו ממשיכים לרסק את הג'וקים, אנו יכולים להפיץ חיידקים ברחבי הבית, ולהזמין חרקים אחרים, כמו הזבובים והנמלים, שיגיעו כדי
להאכיל את גופות הג'וקים שהורגים. משמע, הפעולה שלנו שמתוכננת להוריד את מספר המזיקים בבית, יכולה להביא להפך המצופה ולהזמין יותר חרקים לביתנו.

 

מה ניתן לעשות במקום להרוג את הג'וקים?

1.מניעה: מניעת הג'וקים מלהיכנס לבית היא השלב הראשון. זה יכול להיות על ידי חסימת פרצים ופתחים שמאפשרים להם להיכנס כמו ניקוזים

2. שמירה על ניקיון : תיקנים (גוקים) אוהבים מים ושאריות אוכל , שמרו על הבית נקי ויבש כולל כל המקומות שאנחנו מתעצלים להגיע אליהם .

3. שליטה כימית: השימוש במרכיבים כימיים שיכולים להרוג או לדחות את הג'וקים, כמו התרסיסים, הדברת תיקנים ע'י חברת הדברה באופן מניעתי ותדיר יכול להיות אפקטיבי. עם זאת, יש להשתמש באמצעים אלה באחריות כדי למנוע השפעות סביבתיות שליליות.

זכרו, עזרה מקצועית מחברת הדברות (DNAהדברות) מרחיקה  את המזיקים יכולה להיות הכי יעילה אם הבעיה התפשטה ולא ניתן לשלוט בה באופן עצמאי